shahriyar etaati پنجشنبه 22 شهریور 1397 10:28 ق.ظ نظرات ()
آپلود عکس


ماژول سنسور تشخیص دود و گاز MQ-2 ( هیدروژن ، الکل ، متان ، بوتان ، LPG و ... )

سنسورهای گاز سری MQ از هیتر داخلی کوچک به همراه سنسور الکتروشیمیایی بهره می گیرند. این سنسورها نسبت به طیف گسترده ای از گازها حساس اند. و در خانه و دمای اتاق استفاده می شوند.این سنسورها می توانند کالیبره شوند اما نیازمند دانستن غلظت گاز و یا گازها برای این کار هستند. سنسور MQ-2 حساس به متان، بوتان، LPG و دود است.این سنسور نسبت به اشتعال و احتراق گازها حساس می باشد.هیتر این سنسور از ولتاژ 5V استفاده می کند.مراقب باشید هنگامی که برای اولین بار سنسور را متصل می کنید اشتباه در اتصال پین های آن موجب خرابی سنسور می شود.شما می توانید از این سنسور به همراه آردوینو در مکان های مختلف برای تشخیص و اعلام حریق استفاده کنید.

برای مشاهده دیتاشیت و روش کار سنسور به ادامه مطلب مراجعه کنید.

شما تا امروز به حتم برای پروژه های مختلف از سنسور های گاز استفاده کرده اید. سنسور های گاز متفاوتی در بازار برای استفاده وجود دارند که پر کاربردترین آنها سری های MQ می باشند. این گروه سنسور ها با تنوع فراوان و قیمت مناسب در بسیاری از پروژه ها استفاده می شوند.


در ساختمان داخلی این سنسور ها یک هیتر تعبیه شده است که با پایه vh روشن و خاموش شدن آن کنترل می شود. دلیل طراحی هیتر داخلی ماهیت شیمیایی این سنسور ها می باشد. ممکن است با اتصال اولیه ولتاژ به این سنسورها بوی سوختگی استشمام شود که علت آن وجود همین هیتر و تست اولیه آن است. ولتاژ پیشنهادی برای این پایه 5 ولت می باشد.


پایه دیگر vc است که برای هر سری سنسور رنج متفاوتی را پشتیبانی می کند اما نرم معمول این ولتاژ 5 – 24 ولت می باشد. با کنترل ولتاژ وردی میزان میزان گاز مورد هدایت سنسور و در نتیجه خروجی سنسور را کنترل کرد.

پایه vRL پایه خروجی سنسور است که توسط میکروکنترلر (ودر صورت نیازadc ) خوانده می شود. تنها ملاحظه عملی برای استفاده از این سنسورها زمان است. از لحظه روشن شدن سنسور ممکن است تغییرات ولتاژی در این پایه دیده شود. برای داشتن داده های دقیق از این خانواده لازم است مدت زمانی سپری شود تا سطح خروجی ثابت شود. با این کار زمان گذر سنسور به پایان رسیده و تغییرات بعدی مربوط به تغییرات احساس شده (به صورت دقیق) توسط سنسور است.

در صورتی که بخواهیم از این سنسور ها به تنهایی استفاده کنیم به دلیل عدم تناسب سایز پین این سنسورها با بردبورد از لحاظ سخت افزاری با مشکل مواجه می شویم. لذا پیشنهاد می شود با طراحی PCB از این سنسورها استفاده شود. خوشبختانه ماژول های آماده استفاده از این سنسورها طراحی شده است که به راحتی می توان از آنها استفاده نمود.

سنسور MQ-2 حساس به کلیه گازهای مشتعل و دود
سنسور MQ-3 حساس به گازهای طبیعی- متان
سنسور MQ-4 حساس به گازهای طبیعی- متان
سنسور MQ-5 حساس به گازهای LPG - گازهای طبیعی - گازهای ایجاد شده از سوختن
سنسور MQ-6 حساس به گازهای LPG - Propane - iso-butane
سنسور MQ-7 حساس منواکسید کربن
سنسور MQ-8 حساس به هیدروژن و گازهای ایجاد شده از سوختن
سنسور MQ-9 حساس به کلیه گازهای مشتعل و CO
سنسور MQ214 حساس متان
سنسور MQ216 حساس به کلیه گازها و گازهای ایجاد شده از سوختن
سنسورMQ306A حساس به گازهای LPG - گازهای طبیعی - گازهای ایجاد شده از سوختن
سنسور MQ307A حساس منواکسید کربن
سنسور MQ309A حساس به کلیه گازهای مشتعل و CO

برای دانلود دیتاشیت هر سنسور روی آن کلیک کنید.